Alexa Amazona na Księżycu?

Alexa Amazon
Artemis I został pomyślnie wystrzelony 16 listopada. Misja, zaprojektowana w celu przetestowania możliwości statku kosmicznego Orion NASA, była bezzałogowa, chociaż na pokładzie znajdował się jeden możliwy do zidentyfikowania pasażer niebędący człowiekiem. Wersja Alexa popularnego inteligentnego asystenta domowego jest obecnie uruchomiona na Księżyc, ale jej zdobycie nie było łatwe. Program Artemis NASA to ambitny zestaw misji mających na celu powrót ludzi na Księżyc po raz pierwszy od ponad 50 lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do 2025 r Nie tylko ludzie ponownie postawią stopę na powierzchni Księżyca, ale także będziemy mogli dogłębnie zbadać największego naturalnego satelitę Ziemi, a być może nawet go ominąć. NASA planuje zbudować stałą bazę na Księżycu, która pozwoli astronautom zostać dłużej. Agencja kosmiczna uważa, że ​​zamiast ograniczać się do kilku dni, naukowcy i odkrywcy mogliby spędzić tygodnie, a nawet miesiące na Księżycu przed powrotem do domu. Istnieje również projekt Gateway, który powinien doprowadzić do powstania stacji kosmicznej podobnej do ISS, krążącej wokół Księżyca. Właz może posłużyć jako baza wypadowa do dalszych eksploracji Księżyca, jako punkt zaopatrzenia dla osób udających się na Marsa. Wszystko to wiąże się z dużą ilością najnowocześniejszych technologii i ogromnym budżetem. Kosmiczni astronauci odbywają podróż za około pół miliona dolarów każdy, a ich rozwój kosztuje prawie pół miliarda. Jednak ty sam możesz doświadczyć niektórych technologii wykorzystywanych w misjach Artemis i być może masz już oparte na nich urządzenie. Jednak Space Alexa różni się nieco od zwykłej wersji.

Alexa stawia czoła wyjątkowym wyzwaniom poza Ziemią

Wersja Alexy, która obecnie ściga się na Księżyc, różni się nieco od tej odpowiedzialnej za włączanie światła w sypialni i odtwarzanie listy odtwarzania Spotify, chociaż funkcjonalność się pokrywa. Po pierwsze, Orion nie ma połączenia z Internetem, więc wszystkie funkcje Space Alexa muszą być wbudowane. Ta na szafce nocnej zależy od chmury, którą widzisz, gdy odłączasz ją od Wi-Fi i prosisz o zrobienie czegoś. NASA ma sposoby komunikowania się ze swoimi statkami kosmicznymi, w tym Orionem, i może być wykorzystana do połączenia kosmicznej wersji Alexy z serwerami Amazona – ale komunikacja zajęłaby tak dużo czasu, że funkcje takie jak Alexa byłyby prawie bezużyteczne.

Nie jest też w formie, którą byś rozpoznał. Nie możesz po prostu podłączyć Echo Dot i zamontować Oriona na desce rozdzielczej. Zamiast tego jest częścią „Callisto”, urządzenia wielkości teczki opracowanego przez Amazon, Lockheed Martin i Cisco. Podczas Artemis 1 Callisto będzie wykorzystywane do testowania technologii wspomagających wideo i audio, które mogą być przydatne w przyszłych misjach. W przeciwieństwie do zwykłych urządzeń Amazon, Callisto zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymać wyjątkowe obciążenia, jakie podróże kosmiczne wywierają na ludzi i przedmioty, w tym poziomy promieniowania, które mogą powodować problemy dla zwykłej kropki Echo. Następnie należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak wpływ akustyki kabiny na polecenia głosowe i specjalne wibracje, które statek kosmiczny musi wytrzymać podczas swojej podróży (za pośrednictwem Fast Company).

Niektóre z funkcji Alexy, które są przenoszone w przestrzeń

Następnie jest praktyczność. Na Orionie Alexa wykonuje wiele takich samych zadań jak na Ziemi i nie ma takiej kontroli nad statkiem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Każdy, kto korzystał z Alexy lub innego asystenta domowego, wie, że nie zawsze wszystko idzie dobrze. Podczas gdy prośba o włączenie telewizora i wyłączenie świateł jest irytująca na ziemi, zepsucie asystenta głosowego w kosmosie może być katastrofalne. Dlatego zamiast ryzykować, że „ustaw silniki na 50%” zostanie zinterpretowane jako „ustawienie kursu na słońce i wyrzucenie całej żywności”, Alexa ściśle trzyma się z dala od działań o znaczeniu krytycznym. Jednak asystent głosowy jest przydatny na wiele sposobów, a niektóre jego funkcje pokrywają się ze zwykłą Alexa.

Alexa może na przykład sterować niektórymi światłami na statku kosmicznym Orion i odtwarzać ulubione piosenki astronautów. Potrafi nawet opowiadać banalne dowcipy. Możesz ustawić timery i alarmy oraz wysyłać informacje, tak jak na Ziemi. Jednak pytania mogą być inne i bardziej adekwatne do zadania. Alexa może nadawać informacje, takie jak prędkość i odległość statku kosmicznego od Księżyca, oraz wyszukiwać metody pomagające astronautom w rozwiązywaniu problemów. „Myślimy o sytuacjach, w których ludzie są przywiązani do krzesła, noszą rękawiczki lub w inny sposób są zaangażowani w jakieś zadanie, ale nadal chcą uzyskać dostęp do informacji lub sterować urządzeniem za pomocą głosu” – powiedział Aaron Rubenson z Amazon.

Kosmiczna Alexa może dotrzeć do Ziemi Wersja

Ponieważ Alexa nie może polegać na chmurze pędzącej przez pustkę, wiele wysiłku włożono w uczynienie jej jak najbardziej samowystarczalną. Według The Verge, wersja Alexy dostępna obecnie na Orionie może przetwarzać polecenia w milisekundy – i ten poziom funkcjonalności może wkrótce zamieszkać w urządzeniach obsługujących Alexa tutaj na Ziemi. Byłoby to bardzo przydatne dla większości użytkowników inteligentnego domu. Oprócz dodatkowej prędkości, lokalna samowystarczalność może być ogromna. W przypadku utraty połączenia z Internetem inteligentne głośniki tracą większość swoich funkcji.

Zlokalizowana Alexa, która mogłaby działać bez połączenia z Internetem, byłaby również ogromna dla prywatności. Alexa i podobne urządzenia walczyły i walczyły przez lata; prywatne problemy. Gdyby użytkownicy mogli wyłączyć zdolność inteligentnych głośników do przekazywania rzeczy z powrotem do centrali Amazon, więcej osób mogłoby czuć się komfortowo, wprowadzając Alexę do swoich domów. W przyszłości, częściowo dzięki współpracy Amazon z Artemis, możesz mieć szybszą, bardziej niezawodną i bezpieczniejszą wersję Alexy kontrolującą Twój dom. Do tego czasu nadal możesz wchodzić w interakcje z wersją kosmiczną. Kiedy powiesz „Alexa, zabierz mnie na księżyc”, Alexa opowie ci o misji i innych faktach dotyczących Artemidy I.

Dodaj komentarz