Czy perfumy mają datę trwałości?

perfumy
Zmysł węchu to jeden z najpotężniejszych zmysłów człowieka. Różne zapachy są ściśle związane ze wspomnieniami i przeżyciami. Wystarczy poczuć zapach skoszonej trawy lub świeżych ciasteczek, aby wywołać konkretną myśl.

Najwcześniejsze wzmianki o perfumach pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie używano ich zarówno w domach, jak i świątyniach. W miarę upływu czasu stosowanie zapachów rozkwitło na całym świecie. Nowoczesne iteracje perfum obejmują słynne Chanel No. 5 i Guerlain Shalimar. Chociaż te zapachy mogą wydawać się ponadczasowe, pozostają popularne od czasu ich wprowadzenia na początku lat dwudziestych, same perfumy nie są.

Czy perfumy kiedykolwiek psują się?

Perfumy nie wygasają w taki sam sposób jak żywność, ale stosowanie przeterminowanych perfum może skutkować nieprzyjemnym zapachem, podrażnieniem skóry lub w skrajnych przypadkach reakcją alergiczną. Od momentu wyprodukowania typowa butelka perfum ma średni okres przydatności do spożycia od trzech do pięciu lat. Okres przechowywania może być dłuższy, jeśli butelka jest nieotwarta i właściwie przechowywana. Okres przydatności do spożycia może się również zmieniać w zależności od jakości produktu. Perfumy o wyższym stężeniu alkoholu lub wody mogą zniknąć szybciej, na przykład poprzez odparowanie.

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów wykrywania zmian w perfumach jest zapach. Jeśli perfumy zawierają olejki roślinne, mogą z czasem zjełczeć. W przeciwieństwie do tego, olejki eteryczne, popularny składnik wielu komercyjnych i naturalnych zapachów, nie zawierają tłuszczu, co zapewnia dłuższą trwałość perfum. Gdy perfumy psują się, mogą wywoływać zapach octu lub koncentracja oryginalnego zapachu może zanikać. Kolor perfum może również ulec zmianie, chociaż zależy to od koloru oryginalnego płynu, koloru butelki i sposobu przechowywania butelki.

Czy mogę zapobiec zepsuciu perfum?

Odzyskano butelki perfum z 1850 roku p.n.e., ale pozostały tylko ślady wewnątrz dzbanków. Nieotwarte butelki z XX wieku są cenione przez kolekcjonerów, ale nie za zapach w środku. Wszystkie perfumy osiągają punkt, w którym nie wyglądają już ani nie pachną jak ich dawne ja. Ale można to opóźnić przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu.

Jednym z największych wrogów perfum jest ciepło, niezależnie od tego, czy pochodzi ono z bezpośredniego światła słonecznego, czy z ciepłego miejsca do przechowywania. Ciepło niszczy chemiczną strukturę perfum, dzięki czemu szybciej tracą one swój zapach. Jeśli perfumy znajdują się w plastikowej butelce, ciepło może wypaczyć pojemnik i wyssać plastik do płynu. Podobnie należy unikać światła słonecznego, ponieważ ciepło i światło mogą ugotować perfumy oraz zmienić kolor i konsystencję płynu. Jeśli perfumy mają kolorową butelkę, mogą być bardziej odporne na światło, ale nadal powinny być przechowywane w ciemnym miejscu.

Jeśli ciepło jest naturalnym niszczycielem perfum, zdrowym rozsądkiem może wydawać się trzymanie butelek w chłodnym miejscu, na przykład w lodówce. Jednak takie rozwiązanie może być równie szkodliwe. Perfumy potrzebują stałej temperatury, a wyjęcie i wymiana butelki z lodówki spowoduje, że płyn w środku będzie narażony na zmiany temperatury. Perfumy lub zapachy są najszczęśliwsze w chłodnym, chronionym miejscu, takim jak szuflada lub szafa.

Perfumy często sprzedawane są w ozdobnym opakowaniu. Konsumenci mogą mieć szklaną butelkę, która bardziej przypadnie im do gustu, ale perfum nigdy nie należy umieszczać w nowym pojemniku. W ten sposób narażasz płyn na działanie powietrza, które może zarówno rozbić kompozycję perfum, jak i przyspieszyć odparowanie alkoholu. Narażenie na bakterie to kolejne ryzyko dla perfum, szczególnie tych ze zdejmowanymi wierzchami. Butelki na perfumy z atomizerami i nasadkami z rozpylaczem pomagają chronić zapach przez dłuższy czas.

Ale co, jeśli chcę zachować trochę na specjalną okazję?

Perfumy są przeznaczone do używania i cieszenia się nimi. Jeśli są odkładane na zbyt długo, mogą się zepsuć, czyniąc je całkowicie nieprzydatnymi. Używaj perfum często, zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień. Kiedy dotrzesz do końca ulubionej butelki, zmieszanie kilku ostatnich kropli z bezzapachowym balsamem może pomóc przenieść słabszą wersję zapachu na nowe medium. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje niekończący się świat nowych, innowacyjnych zapachów do odkrycia. Ciesz się perfumami takimi, jakie są, i korzystaj z nowych zapachów, gdy się pojawią.

Dodaj komentarz