Dlaczego globalny niedobór helu wpływa na Ciebie

balon z helem
Globalny brak helu może nie wydawać się najpilniejszym globalnym problemem naszego gatunku. Czy niebezpiecznie brakuje nam balonów i/lub sposobów na załamanie głosu? W globalnych kryzysach brakowi helu brakuje natychmiastowości np. braku czystej wody lub mikroukładów.
Właściwie jest to większy problem, niż się wydaje. Ciekły hel jest szeroko stosowany w technologii jako czynnik chłodniczy i niereaktywny. Odgrywa największą rolę w życiu codziennym, przynajmniej w miejscach o silnej infrastrukturze medycznej, która jest integralną częścią aparatury MRI (poprzez Techspot). Nowoczesne MR wymagają do działania ponad 2000 litrów helu. Maszyny do rezonansu magnetycznego wykorzystują magnesy nadprzewodzące do wytworzenia rezonansu, a następnie tworzą szczegółowe obrazy tego rezonansu, gdy przemieszcza się on przez obiekty, zwłaszcza ludzkie ciała.
Problem z nadprzewodnikami polega na tym, że działają one tylko w bardzo zimnych warunkach. W rzeczywistości znalezienie nadprzewodnika, który działa w temperaturze otoczenia, jest poniekąd naukowym Świętym Graalem, którego nigdy nie osiągnięto i który ostatnio (z natury) spowodował dramat. Dopóki i dopóki ktoś nie odkryje nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej, ciekły hel, który pozostaje płynny w temperaturze -452,20 stopni Fahrenheita, pozostaje niezawodnym sposobem na utrzymanie akceptowalnych technologii nadprzewodzących, takich jak MRI.
Jednakże, jak wspomniano powyżej, hel może się wyczerpać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak, dlaczego i co ludzkość może z tym zrobić.
Po pierwsze, aby uzyskać szybki, ale wyczerpujący przegląd globalnej sytuacji helu, słynny Internet Explainer Hank Green może przeczytać:
Hel jest obecnie zasobem nieodnawialnym. Większość helu używanego do tej pory na Ziemi była pierwotnie pozyskiwana jako produkt uboczny odwiertów gazu ziemnego. Połączenie wyczerpywania się paliw kopalnych i globalnej niestabilności znacząco wpłynęło na dostępność tego helu (poprzez WIRED). Tego też brakowało.

Jak wskazują zarówno WIRED, jak i Green, obecny brak helu jest problemem technicznym, a nie ostatecznym. Chociaż jest to zasób nieodnawialny, Ziemia wciąż ma wiele podziemnych źródeł helu (poprzez Smithsonian) – jego tani produkt uboczny w normalnym procesie przemysłowym dopiero niedawno zahamował rozwój technologii odzyskiwania helu. . To, co kiedyś pobieraliśmy w gazie ziemnym, zaspokajało nasze zapotrzebowanie na hel.

Podobnie jak w przypadku innych problemów, recykling jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Ciekły hel często go traci, gdy zamienia się w gaz i dostaje się do atmosfery. Osoby pracujące w medycynie i innych dziedzinach, które intensywnie wykorzystują ciekły hel, wprowadzają innowacje, aby przestać go marnować i lepiej wykorzystać tę samą ilość helu (poprzez UCSC i NASA).

Krótko mówiąc, niedobór jest przerażający, ale można go rozwiązać. Dostępność helu nie jest jeszcze kryzysem, ale jego pełna naprawa będzie wymagała dużej inwestycji czasu i wiedzy technicznej. W międzyczasie możesz zaoferować swojemu dziecku lub wewnętrznemu dziecku balon, ale możesz przegapić sygnał dźwiękowy. To jest złe dla Ciebie.

Dodaj komentarz