Eksperymenty NASA na Księżycu

NASA
Gdy NASA przygotowuje się do serii misji Artemis Moon, plany powrotu astronautów na Księżyc po raz pierwszy od ponad 50 lat trafiają na pierwsze strony gazet. Jednak sekwencja misji będzie również zawierać wiele badań naukowych, ponieważ wciąż musimy się wiele nauczyć o księżycu i jego otoczeniu.

W Artemis I, pierwszej bezzałogowej misji Artemidy, zespół przetestuje rakietę NASA Space Launch System i jej statek kosmiczny Orion; Na pokładzie będzie też wiele eksperymentów naukowych. Należą do nich kilka małych satelitów zwanych CubeSats, które będą pełnić różne funkcje. Istnieje badacz asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, który będzie badał asteroidy przelatujące w pobliżu Ziemi, aby sprawdzić, czy możemy odwiedzić jedną z nich w przyszłości. Istnieje również CubeSat dla cząstek słonecznych, który będzie badał promieniowanie emitowane przez słońce. Wreszcie, istnieje japoński CubeSat o nazwie OMOTENASHI (Unikalna technologia eksploracji Księżyca zademonstrowana przez NAno SemiHard Impactor), który wyląduje na powierzchni Księżyca, aby zmierzyć jego środowisko promieniowania.

Planowane są również inne eksperymenty mające na celu zbadanie Księżyca. Jednym z głównych tematów dzisiejszego badania Księżyca jest znajdowanie użytecznych zasobów, takich jak lód wodny, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłych misji załogowych. Istnieje kilka satelitów poświęconych temu polowaniu, takich jak Lunar IceCube i nbsp; planuje okrążyć Księżyc w poszukiwaniu możliwych miejsc lodu wodnego, Lunar Polar Hydrogen Mapper, który pomoże również znaleźć lód, oraz Moon Flashlight posłuży do wyszukiwania lodu za pomocą lasera bliskiej podczerwieni.

Moon Commercial Probe
Oprócz całej wiedzy naukowej, która zostanie wysłana na pokładzie samolotów Artemis NASA, agencja kosmiczna współpracuje również z prywatnymi firmami w celu dalszego badania Księżyca. Commercial Lunar Payload Services (CLPS) przeprowadzi serię misji na Księżyc w celu zbadania lądowników księżycowych i ładunków dostarczanych przez firmy komercyjne. W czerwcu 2022 r. NASA ogłosiła dwa eksperymenty naukowe, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu CLIPS: jeden w celu zbadania tajemniczych kopuł Gruithuisena o nazwie LunarVISE, a drugi w zakresie biologii badawczej o nazwie Lunar Explorer Instrument for Space Biology Applications (LEIA).

„Dwa wybrane badania obejmą ważne kwestie naukowe związane z Księżycem” – powiedział zastępca kierownika ds. nauki i technologii. sonda z dyrektorem misji naukowej NASA Joelem Kearnsem. „Pierwszy będzie badał procesy geologiczne pierwszych ciał planetarnych zachowanych na Księżycu, badając rzadką formę wulkanizmu księżycowego. W drugiej części zbadany zostanie wpływ niskiej grawitacji i promieniowania księżycowego na drożdże, organizm modelowy używany do zrozumienia odpowiedzi na uszkodzenia DNA i naprawy. „

LEIA przeniesie drożdże zwane Saccharomyces cerevisiae na powierzchnię Księżyca, aby zobaczyć, jak przystosowują się do środowiska o niskiej grawitacji. Pozostań na Księżycu dłużej.

Dodaj komentarz