Ile kosztuje lot cywilnego SpaceX?

NASA
Pytanie o koszt lotu SpaceX jest trudne. Poza oczywistym faktem, że najpierw trzeba być bogatym na poziomie Elona Muska, żeby chociaż o tym pomyśleć, jest wiele czynników, które determinują rzeczywistą cenę. Trzej obecni konkurenci w wielkim prywatnym wyścigu kosmicznym – SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic – rozpoczęli swój pierwszy „lot turystyczny” w 2021 r. Nawet NASA chce części tego potencjalnego dochodu, o czym świadczą niedawno zaktualizowane stawki polityki dla prywatnych lotów kosmicznych misje. Ta aktualizacja jest najbardziej zbliżona do określenia kosztu podróży na ISS, idąc dalej niż rozbicie go według zasobów. Możesz nawet zobaczyć, ile kosztuje wyniesienie śmieci. Uwaga, spoiler: ostateczna cena do zapłacenia jest niesamowita.

We wrześniu 2021 roku SpaceX wystrzelił Jareda Isaacmana i trzech innych na orbitę okołoziemską w ramach misji Inspiration 4. Wartość CEO Shift Payments szacuje się na 2,4 miliarda dolarów. Podróż była pierwszym lotem cywilnym bez „profesjonalnych” astronautów na pokładzie. Isaacman, entuzjasta kosmosu, ma ponad 6000 godzin doświadczenia jako pilot i dowodził trzydniowym okrążeniem Ziemi. Sam sfinansował cały projekt i dzięki temu pomógł zebrać kwotę, która ostatecznie została obliczona na 243 miliony dolarów. Ani SpaceX, ani Isaacman nie ujawnili ostatecznego kosztu lotu, ale MIT Technology Review przytoczył spekulacje szacowane na 50 milionów dolarów za miejsce w tej misji.

Chwyć portfel na podróż kosmiczną

W kwietniu 2022 r. wystrzelenie Axiom Mission 1 (Ax1) przyniosło pierwszych płacących gości na ISS na pokładzie SpaceX Dragon Resilience za rzekomo niewielkie pieniądze, co najmniej 55 milionów dolarów na osobę (na kwarc ). Musk powiedział, że koszt wystrzelenia rakiety Falcon 9 w 2016 roku wyniósł 62 miliony dolarów, ale w 2020 roku dyrektor ds. integracji pojazdów w SpaceX Christopher Couuris powiedział, że firmie udało się obniżyć koszty startu o około 28 milionów dolarów dzięki ponownemu wykorzystaniu rakiet. Falcon 9 (przez CNBC). Mając to na uwadze, koszt każdej podróży będzie prawdopodobnie oparty na potrzebach klienta.

CNBC poinformowało w 2020 roku, że Siły Powietrzne przyznały SpaceX kontrakt o wartości około 95 milionów dolarów na wykonanie, ponieważ jego misje wymagały pewnych środków bezpieczeństwa w oparciu o bezpieczeństwo narodowe. Dla porównania, Virgin Galactic pobiera 450 000 USD (z depozytem w wysokości 150 000 USD) za 90-minutową podróż suborbitalną, według TechCrunch. Po locie Isaacmana Inspiration 4, Musk powiedział, że podróże kosmiczne będą początkowo „bardzo drogie”, ale z czasem zmniejszą się, czyniąc przestrzeń bardziej dostępną dla wszystkich. Ten moment prawdopodobnie nie nadejdzie w naszej najbliższej przyszłości, ale wraz z pragnieniem ludzkości bycia kosmicznym kowbojem, ten moment w końcu nadejdzie.

Dodaj komentarz