Czasami trzeba wyłączyć komputer z systemem Windows 10 lub 11, ale dzięki funkcji zwanej „szybkim uruchamianiem” nie można go całkowicie wyłączyć, system operacyjny załaduje się ponownie przy następnym uruchomieniu. Oto, jak upewnić się, że komputer rzeczywiście całkowicie się wyłączy.
Szybki start: ukryta hibernacja
Zwykle nie trzeba wyłączać komputera. Tryb uśpienia może wprowadzić komputer w stan niskiego zużycia energii, w którym można go szybko wybudzić, gdy trzeba go ponownie użyć.
Zatrzymywanie komputera z systemem Windows
Czasami jednak może zajść potrzeba wyłączenia komputera w sposób, który wymusza całkowite ponowne uruchomienie systemu Windows 10 lub Windows 11 po ponownym uruchomieniu.
Dzięki funkcji o nazwie Szybkie uruchamianie, wprowadzonej w Windows 8 i wciąż obecnej w Windows 10 i Windows 11, wiele komputerów obsługujących hibernację „wyłącza się” do stanu podobnego do hibernacji, który rejestruje stan systemu operacyjnego (w pamięci RAM ). ) w pliku o nazwie hiberfil.sys. Pozwala to na szybkie załadowanie systemu Windows po ponownym włączeniu komputera.
Więc jeśli masz włączone szybkie uruchamianie na swoim komputerze i wybierzesz „wyłącz” z menu startowego, nie będziesz mógł ponownie uruchomić komputera po restarcie. Oto jak to naprawić.
Jak wyłączyć i całkowicie wyłączyć tryb szybkiego uruchamiania?
Przede wszystkim wiedz, że nie wszystkie komputery obsługują tryb szybkiego uruchamiania. Twój komputer mógł się całkowicie wyłączyć. Jednym ze sposobów na wykrycie tradycyjnego „wolnego uruchamiania” jest to, że ponowne uruchomienie komputera trwa dłużej niż zimny rozruch przy pierwszym włączeniu komputera. (Ponowne uruchomienie pomija Szybkie uruchamianie, jak widać poniżej). W poniższych krokach zobaczysz inny sposób na zrobienie tego.
Aby wyłączyć szybkie uruchamianie, najpierw otwórz Panel sterowania w systemie Windows 10 lub Windows 11, otwierając menu Start i wpisując „panel sterowania”, a następnie klikając ikonę Panelu sterowania, gdy się pojawi .
Po otwarciu Panelu sterowania kliknij „Sprzęt i dźwięk”. W Panelu sterowania kliknij „Sprzęt i dźwięk”. W sekcji „Opcje zasilania” kliknij „Zmień funkcję przycisków zasilania”. W Panelu sterowania kliknij „Zmień zachowanie przycisków zasilania”. Na stronie „Przycisk zasilania” i włącz ochronę hasłem „, kliknij przycisk „Zmień aktualnie niedostępne ustawienia” na górze strony, a następnie spójrz na sekcję „Wyłącz instalację” z boku poniżej. Jeśli zobaczysz „Aktywacja Start Szybki (Zalecenie)” , Usuń zaznaczenie obok niego. Uwaga: Jeśli nie widać opcji szybkiej rozruchu, oznacza to, że komputer nie obsługuje szybkiego wsparcia startowego i zostało całkowicie wyłączone. Nie są potrzebne żadne zmiany. W Panelu sterowania kliknij „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne”, a następnie odznacz „Szybkie uruchamianie”, jeśli jest dostępne.
Następnie kliknij „Zapisz zmiany” i zamknij Panel sterowania
Następnym razem, gdy wyłączysz komputer z systemem Windows, wyłączy się on całkowicie bez hibernacji. A następnym razem, gdy go uruchomisz, uzyskasz czysty rozruch z pełnym ponownym uruchomieniem systemu Windows.
Działa również proste ponowne uruchomienie
Należy zauważyć, że jeśli chcesz uruchomić system Windows całkowicie czysto, możesz to zrobić również za pomocą wbudowanej funkcji „Restart” wbudowanej w system Windows — bez konieczności wyłączania szybkiego uruchamiania. Ponowne uruchomienie w ten sposób spowoduje pominięcie szybkiego uruchamiania, jeśli jest włączone. Firma Microsoft zaimplementowała to w ten sposób, ponieważ ludzie często ponownie uruchamiają swoje komputery w celu rozwiązania problemów, a całkowite zamknięcie i ponowne uruchomienie może odświeżyć jądro systemu Windows lub sterowniki sprzętu komputerowego, jeśli komputer utknął w złym stanie.
Aby ponownie uruchomić komputer, kliknij menu Start, a następnie wybierz ikonę zasilania (znajdującą się po lewej stronie w systemie Windows 10 i po prawej w systemie Windows 11). Wybierz „Uruchom ponownie” z menu kontekstowego. Kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start, wybierz „Zamknij lub odłącz” i kliknij „Uruchom ponownie”. Twój komputer zostanie całkowicie zrestartowany po ponownym załadowaniu systemu Windows, co, miejmy nadzieję, powinno rozwiązać wszelkie tymczasowe problemy, nad którymi pracujesz.