Ludzka tetrachromia jest prawdziwa

paleta kolorów
Po dziesięcioleciach dokładnych badań naukowcy doszli do wniosku, że tężec u ludzi jest prawdziwy. Niektórzy ludzie mają naprawdę wysublimowane widzenie kolorów. W rzeczywistości istnieją dwa różne rodzaje tetrachromu. W niektórych przypadkach jest dziedziczna. Ale w rzadkich przypadkach może to być również cecha nabyta. Chociaż trudno to przetestować, pojawiło się wystarczająco dużo tetrachromatów, aby naukowcy mieli teraz wizualne i genetyczne testy na tę chorobę.

Uważa się, że jeden procent światowej populacji jest tetrachromatyczny. Ci szczęśliwcy mogą widzieć tysiąc razy więcej kolorów niż reszta z nas trójchromatycznych. Aby przetestować ten pomysł, badaczka Gabriele Johnson opracowała eksperyment. Użyła precyzyjnych ilości pigmentu, aby stworzyć odcienie farby, które można było odróżnić tylko za pomocą maszyny — lub tetrachromatu. W 2010 roku Johnson znalazła kogoś, kto był w stanie dostrzec każdy subtelny niuans w każdej chwili – tak szybko, jak trójbodziec potrafił rozpoznać kolory, które widziała. „Kiedy poprosisz ich o rozróżnienie dwóch mieszanin, tetrachromat może zrobić to bardzo szybko” – powiedziała. – Nie wahali się.

Odziedziczony tetrachromatyczny

Concetta Antico jest malarką i nauczycielką sztuki z dziedziczną tetrachromatozą. Dorastając w Sydney, powiedziała, zawsze była „zboczona”, sama w krainie swoich marzeń. Zawsze wolała kalejdoskop kolorów, które widziała, gdy patrzyła na świat przyrody. Ale wydawało się, że nikt inny nie widział tego tak jak ona. Postanowiła więc namalować to, co zobaczyła. „Jestem pewna, że ​​ludzie po prostu myślą, że jestem na haju przez cały czas”, powiedziała, „ale tak naprawdę jestem po prostu na haju od życia i piękna, które nas otacza”.

Antico pogrążył się w swojej impresjonistycznej euforii. Otworzyła studio nauczania w Kalifornii. Następnie w 2012 roku testy genetyczne ujawniły wyjaśnienie preferencji Antico i sposobu, w jaki postrzegała swój świat. Jest genetycznym tetrachromatem.

Portret artysty jako tęcza? Concetta Antico to artystka z genetyczną tetrachromią, która wplata swoje unikalne postrzeganie koloru w każdy aspekt swojego życia.
Portret artysty jako tęcza? Zdjęcie: C. Antico

Tetrachromatyzm genetyczny oznacza, że ​​dana osoba ma dwa różne geny dla swoich fotopigmentów, oba aktywne w tym samym czasie. Do 12% osób z dwoma chromosomami X może cierpieć na tę chorobę. Mając kopię OPN1MW na jednym chromosomie X i kopię OPNMW2 na drugim, możliwe jest, że dana osoba będzie miała cztery oddzielne i funkcjonalne czopki w siatkówce zamiast zwykłych trzech. Jednak pasma odpowiedzi stożka zachodzą na siebie, więc światło widzialne o tej samej długości fali może nasycić więcej niż jeden odbiornik. To może wyjaśniać charakterystyczne różnice wizualne tego typu tetrachromu. Osoby z tym schorzeniem są w stanie dokładniej rozróżniać odcienie, ponieważ mają do tego więcej kombinacji receptorów kolorów.

Posiadanie odpowiedniego sprzętu jest niezbędne do tetrachromowania, ale to nie wystarczy. Trzeba rozpoznać efekty percepcyjne, a następnie nauczyć się je zauważać. Dr Kimberly Jameson, która studiowała Antico, powiedziała o artystce, że „W przypadku Concetty… uważamy, że ponieważ rysuje nieprzerwanie od siódmego roku życia, naprawdę wydobyła swój pełny potencjał. działa: daje Ci możliwość zrobienia wszystkiego, a jeśli Twoje otoczenie Cię do tego zmusza, Twoje geny wejdą do gry.” lub kryształowe pryzmaty Jeśli sztuka Antico jest jakąkolwiek wskazówką, mężczyzna dziedzicznej tetrachromii ujrzy cały jej świat oświetlony tą głęboką i jasną paletą. Wiele jego prac próbuje uchwycić pewien kąt światła. Niektóre, jak ten obraz brzegu wody w La Jolla, również pokazują jej wyjątkowe postrzeganie koloru.

Podczas gdy jasne poranne światło rzuca ostre cienie o ostrych krawędziach, przytłumione kolory tła tworzą głębię ostrości. W połączeniu pokazują, jak mgła nad wodą łapie i utrzymuje światło. W spienionej wodzie zielenie, cyraneczki i karaibski turkus wirują wokół odbić bursztynowego klifu. Najbliższy klif rzuca głęboki cień na wodę. W ciemności Antico zobaczył opalizujące fioletowe światła, przypominające muszle słuchotek.

W przypadku obrazu La Jolla przedstawiającego światło słoneczne w pogodny, ciepły dzień niebo na tym obrazie Mission Hills przypomina światło przebijające się przez burzę. W kwiatach i liściach bogato nasycone kolory wyskakują z obrazu, jakby były nie do powstrzymania. Po obfitym deszczu rośliny bywają bardzo zielone, a kwiaty olśniewające.

Concetta Antico Tęczowy Kanion. Antico jest artystką wizualną z dziedziczną tetrachromatozą.
Ten obraz może pokazać, jak tetrachromat widzi świat: żywy, mocno nasycony, prawie mrugający. Zdjęcie: C. Antico

Aktywacja nakładających się czopków może wyjaśniać, jak kolory wydają się pojawiać w nieoczekiwanych miejscach. „To nie tylko wygląd i nie jest to licencja artystyczna” – powiedział Antico. „Właściwie maluję dokładnie to, co widzę. Jeśli to różowy kwiat, a potem nagle widzisz trochę liliowego lub niebieskiego, rzeczywiście to widziałem.

Tetrachromacja w pobliżu UV

Tam, gdzie niektórzy ludzie mają niezwykłą różnorodność czopków, które reagują na widmo widzenia, istnieje inny rodzaj tetrachromacji. Niektóre osoby z widzeniem tetrachromatycznym mogą zajrzeć w pasmo UV, dostrzegając jasnofioletową poświatę, podczas gdy inne w ogóle nic nie dostrzegają. To jest rodzaj tetrachromatyzmu, który może być cechą nabytą.

Zwykle soczewka ludzkiego oka blokuje większość światła poniżej

00 nm, czyli punktu wyjściowego promieni UV. Najgłębsze czopki reagujące na fiolet mogą w rzeczywistości być wrażliwe na promieniowanie bliskie ultrafioletowi. Ponieważ jednak nie otrzymają tego światła, nigdy nie będą mieli szansy na oddanie strzału powrotnego. To dlatego promienie UV są tak niebezpieczne. Chociaż zbyt dużo światła UV może być szkodliwe dla naszych oczu, nie możemy go zobaczyć, więc nie wiemy, jak patrzeć w dal.

Większość ludzi w ogóle nie odbiera światła ultrafioletowego. Ale wszystko to może się zmienić, jeśli dana osoba nie ma soczewki (stan zwany afakią). Bezdech jest najczęściej spowodowany chirurgicznym usunięciem soczewki w celu leczenia zaćmy. Bez soczewki niektóre promienie UV mogą dotrzeć do siatkówki i rozświetlić te ciemnofioletowe stożki, co samo w sobie jest niezwykłe. Ale afakię można leczyć, wszczepiając soczewkę wewnątrzgałkową (IOL). W rzadkich przypadkach odbiorcy krystalicznej soczewki IOL zwanej Crystalens zgłaszają nowo odkrytą zdolność widzenia w bliskim UV. Crystalens przepuszcza trochę bliskiego UV, powyżej 340nm.

Fioletowa mgiełka

Inżynier i były oficer Sił Powietrznych Alek Komar ma stronę internetową , na której szczegółowo opisano, jak zmieniło się jego widzenie kolorów po poważnej operacji zaćmy. Jednak w przypadku Komara nie tylko odzyskał normalne widzenie kolorów dzięki implantowi Crystalens. Soczewka pozwala, aby część bliskiego światła UV trafiła w stożki o krótkiej długości fali Komara. W rezultacie może teraz widzieć długości fal światła, które są niewidoczne dla większości ludzi. Komar wykonał testy A/B przy użyciu czarnego światła i latarki UV. Wydawało się, że widział UV jako purpurową poświatę.

Przykład tego, jak to jest widzieć światło UV

Przykład tego, jak to jest widzieć światło UV. Ponieważ światło ultrafioletowe stymuluje fioletowe czopki, skanuje jako fioletowe światło tam, gdzie wcześniej go nie było. Zdjęcie: Alek Komar.

Wciąż sceptyczny Komar zapewnił sobie pomoc innego inżyniera, tym razem z HP. Aby przetestować wzrok Mosquito, użyli monochromatora, zdolnego emitować światło o długości fali około 10 nm. Wyniki potwierdziły jego obserwacje. Komary widzą bliskie światło ultrafioletowe w zakresie 340-350 nm.

Kolejne doniesienia wskazywały, że nie był jedynym pacjentem Crystalens, który był w stanie widzieć fale ultrafioletowe po operacji. Na swojej stronie internetowej opisuje anegdotyczne doniesienia osób z IOL Crystalens tylko w jednym oku, które opisują uderzające różnice w tym, co widzą ich lewe i prawe oczy.

Ptaki i pszczoły

Chociaż jest to rzadkie u ludzi, tetrachromia UV jest szeroko rozpowszechniona w całym królestwie zwierząt. To wykracza daleko poza krewetki modliszki. Wiele gatunków ptaków ma czwarty stożek, który pozwala im dobrze widzieć w ultrafiolecie. Podobnie jak w przypadku kryptochromu, który umożliwia im widzenie pola magnetycznego Ziemi, światło UV może pomóc ptakom w nawigacji.

Pszczoły również używają wskazówek ultrafioletowych do nawigacji. W świetle UV niektóre kwiaty wyglądają zupełnie inaczej niż to, co widzimy w widmie widzialnym. Pszczoły wykorzystują te różnice spektralne do wybierania kwiatów — i rozróżniania ich. Na przykład spójrz na to zdjęcie kwiatu z podwórka Aleka Komara:

Zrobione w widzialnym spektrum, to proste zdjęcie pokazuje słoneczny żółtopomarańczowy kwiat, tak jak widzi go większość ludzi. Ale ten sam kwiat wygląda zupełnie inaczej, gdy jest sfotografowany w paśmie UV.

Komar planuje kontynuować eksperymenty z UV. Pracuje nad testem rozdzielczości przestrzennej, który wymagałby mapy oka widocznej tylko w UV. A ze swojej strony Antico uczy mniej, a maluje więcej w dzisiejszych czasach. „Mój dar pozwala mi zobaczyć prawdziwe kolory piękna, które mnie otacza, moja pasja i oddanie sztuce przez całe życie pozwala mi ją malować” – mówi . „Malarstwo to medium, dzięki któremu mogę pokazać te kolory innym.”

Dodaj komentarz