Niektóre wynalazki łazika marsjańskiego NASA mogą znaleźć się w samochodzie

NASA
Wysiłki kosmiczne NASA zaowocowały wieloma pochodnymi produktami i technologiami, które wykorzystujemy w naszym codziennym życiu. W rzeczywistości NASA zwróciła na to uwagę w swojej corocznej publikacji zatytułowanej Spinoff. Następna wielka kosmiczna granica dla człowieka w eksploracji kosmosu to Mars. Podczas gdy NASA stworzyła podekscytowany habitat na Marsie, a SpaceX rozważa załogową misję na Marsa i bazę na Czerwonej Planecie w nadchodzących latach, jest to szalenie nieodpowiednie dla ludzkiego życia. Ma niezwykle cienką atmosferę i nie ma magnetosfery, która chroni Ziemię. Poziomy promieniowania są bardzo wysokie, a ziemia jest również wysoce radioaktywna i toksyczna. Aby pomóc utorować drogę do eksploracji Marsa przez ludzi, NASA od lat wysyła na planetę statki kosmiczne i łodzie podwodne.

Ponieważ Mars jest tak surowym środowiskiem, każdy pojazd zaprojektowany przez NASA do działania na powierzchni Marsa musi być zbudowany tak, aby przekraczał większość tolerancji, jakich można by się spodziewać po takiej metodzie, łatwość poruszania się po powierzchni Ziemi. Oznacza to, że jest wysoce prawdopodobne, że jakakolwiek dostępność technologii łazika marsjańskiego opracowanego dla misji marsjańskich okaże się niezwykle odporna na Ziemi. Podobnie jak w przypadku misji księżycowych i innych wysiłków kosmicznych NASA na przestrzeni lat, często zdarzają się ibsp; wiele bezpośrednich korzyści dla zwykłych mieszkańców ziemi z technologii opracowanych dla kosmosu.

Mars to świetna platforma demonstracyjna technologii motoryzacyjnej

Według Forbesa jedną z kluczowych technologii lotniczych, która może mieć praktyczne zastosowanie na Ziemi, są nietłukące się opony. Większość z nas wie, jak irytująca może być przebita opona. Powierzchnia Marsa jest bardzo kamienista i ma wiele przeszkód, przez które kierowca może przejechać zwykłą oponą, co zasadniczo czyni ją bezużyteczną.

W rezultacie NASA opracowała specjalne opony z tytanu i aluminium, które są niezniszczalne, bez względu na cenę, które można z łatwością stosować w pojazdach terenowych do poważnych celów komercyjnych i rekreacyjnych. Koła są tak sprawne, że NASA twierdzi, że mogą przetoczyć się po głazie o tym samym rozmiarze, co samo koło. Jeśli chodzi o osiągi, lądowe rowery górskie mają tylko jedną zasadniczą wadę: komfort podczas jazdy po normalnej nawierzchni będzie nieco ograniczony. Wadą może być również koszt materiałów takich jak tytan. Jednak dedykowany pojazd terenowy przeznaczony do eksploracji nierównego terenu prawie na pewno może wykorzystać elementy konstrukcji kół i zawieszenia, aby były bardziej wytrzymałe.

Technologia Mars Rover NASA może również działać na Ziemi

Missouri University of Science and Technology opracowuje „superspot” dla łazików marsjańskich, które mogą pomóc przedłużyć ich żywotność w kontakcie z ekstremalnymi temperaturami powierzchni Marsa i innymi zjawiskami klimatycznymi. Wykorzystuje dwuwymiarowe nanomateriały zwane MXenes, aby zmniejszyć zużycie cierne o współczynniku tarcia wynoszącym zaledwie 0,0067 do 0,0017. Współczynnik zerowy oznacza brak tarcia, podkreślając, jak smarująca jest substancja. Najnowsze szybowce Marsa NASA przekroczyły wszelkie oczekiwania dotyczące wydajności, ale agencja wciąż pracuje nad poprawą wydajności swoich szybowców.

Zatrudniony przez NASA naukowiec Pavlo Rudenko opracowuje również nowy superksiężyc, który może być również wykorzystany w przyszłych misjach na Marsa. Wykorzystuje nanopłatki, które pozostawiają diamentową warstwę węgla wewnątrz silnika. Firma TriboTEX firmy Rudenko twierdzi na swojej stronie internetowej, że po dodaniu do zbiornika silnik zwiększy moc o 3% i zwiększy zasięg nawet o 5%. Jeśli chodzi o smar NASA Mars Rover, firma twierdzi, że ochroni on silniki spalinowe przed zużyciem, a nawet pomoże naprawić uszkodzenia powierzchni tam, gdzie one wystąpiły. Zawsze jednak skonsultuj się z producentem samochodu przed dodaniem jakichkolwiek dodatków do skrzyni korbowej silnika.
Inne technologie Mars Rover, które widzieliśmy w 4Cars Jak donosi IEEE Spectrum, NASA opracowała coś, co nazywa Modular Robotic Vehicle (MRV), wykorzystując technologię Mars Rover w swoim urządzeniu. Potrzeba było systemów manewrowania i sterowania łazika marsjańskiego, aby stworzyć pojazd, który napędza każde z czterech kół za pomocą niezależnych jednostek napędowych, w przeciwieństwie do systemu napędu na wszystkie koła, normalnie działającego z grupy silników. Każde koło ma również własny układ kierowniczy, który może obracać się o 180 stopni, zapewniając niespotykaną prędkość. Oprócz zwykłej kierownicy, samochód testowy był również wyposażony w wieloosiowy joystick, który pozwala MRV dryfować w sposób, w jaki konwencjonalne sterowanie nie jest w stanie obsłużyć.

Chociaż ten system mobilności niekoniecznie jest czymś, co możemy zobaczyć w typowym samochodzie osobowym, może istnieć rynek dla tej technologii w branży takiej jak górnictwo, gdzie może wykazać wysoki stopień kontroli i zwrotności w ciasnych i terenowych warunki. pomieszczenia gospodarcze. Możliwe jest również, że ta sama technologia może zostać zastosowana w pojazdach terenowych dla tych, którzy lubią jazdę w trudnym terenie, gdzie nawet dedykowany może nie odważyć się jeździć.
Ponieważ ludzie poważniej traktują eksplorację Marsa, a być może nawet wyślą na Marsa załogowe łaziki w następnej dekadzie, miejmy nadzieję, że więcej technologii marsjańskich znajdzie drogę powrotną do codziennego życia na Ziemi.

Dodaj komentarz